BLATY MINERALNO AKRYLOWE

Pielęgnacja i konserwacja

Blaty mineralno-akrylowe cieszą się dużą popularnością z powodu łatwego czyszczenia i konserwacji. Materiał mineralno-akrylowy jest materiałem nieporowatym, co powoduje, że jego konserwacja jest łatwa i szybka. Dodatkowo praktycznie bezspoinowe łączenie blatów, zapewnia estetyczność i higienę. Blaty nie są w żaden sposób narażone na rozmnażanie się grzybów czy bakterii.

Codzienne czyszczenie
Na ogół większość plam można usunąć ściereczką z mikrofibry zwilżoną typowym kuchennym środkiem czyszczącym. Czyścić należy, wykonując koliste ruchy.

Zlewy
Raz lub dwa razy w tygodniu należy zadbać o dobry wygląd zlewu. Za pomocą detergentu lub środka do czyszczenia twardych powierzchni, usunąć należy ze zlewu wszystkie pozostałości tłuszczu po przygotowywaniu posiłków. Następnie należy spryskać zlew roztworem składającym się z 3/4 części płynnego domowego wybielacza i 1/4 części wody i pozostawić na kilka godzin lub na noc. Nie należy pozostawiać środka na dłużej niż 16 godzin. Rano należy opłukać zlew lub wyczyścić go wilgotną ściereczką. Ta prosta metoda zapewni doskonałą czystość zlewu.

Do trudno usuwalnych zabrudzeń (np. śladów po papierosach, winie) zaleca się korzystanie z gąbek do czyszczenia oraz mleczek, detergentów na bazie amoniaku i wybielaczy. W przypadku osadów z wody, kamienia czy rdzy stosować środki przeznaczone do ich usuwania, delikatne proszki czyszczące. Po czyszczeniu zawsze dokładnie i kilkakrotnie zmyć pozostałości środka czyszczącego ciepłą wodą i wytrzeć do sucha miękką szmatką.

Pod gorące naczynia zaleca się stosowanie podkładek chroniących powierzchnie blatów od bezpośredniego kontaktu z rozgrzanymi naczyniami. Podkładki ochronne powinny być wykonane z materiału izolującego ciepło (np. z warstwą gumy).

Powstałe z biegiem czasu zarysowania zawsze mogą zostać usunięte przez wykonawcę blatu bez konieczności demontażu.

Powierzchnie mineralno-akrylowe należy chronić przed twardymi kwasami i zasadami.

W razie przypadkowego rozlania chemikaliów niezwłocznie należy kilkakrotnie zmyć powierzchnię dużą ilością wody i mydła. Przed użyciem chemikaliów koniecznie trzeba zapoznać się z etykietą na opakowaniu i przestrzegać środków bezpieczeństwa.

Powierzchnie przeznaczone do intensywnego użytkowania (np. blaty kuchenne), wykonane w kolorach o dużej zawartości ciemnych pigmentów, mogą wymagać częstej pielęgnacji i renowacji. Powstające zabrudzenia, kamień, zarysowania będą kontrastować znacznie bardziej z podłożem, niż w przypadku wykorzystania jasnych kolorów.

Poniżej przedstawiamy Państwu przykład zanieczyszczenia materiału mineralno-akrylowego i jego rezultaty po zastosowaniu odpowiedniego odczynnika: odpowiedni kawałek filtru papierowego został nasączany odczynnikiem przez 30 sekund, położony na blat mineralno-akrylowy, przykryty szkłem i pozostawiony na 16 godzin (DIN 68861). Odczynnik zmyto z powierzchni wodą.

Odczynnik Rezultat
aceton biała plama / odbarwienie
amoniak brak zmian
benzen biała plama/odbarwienie
benzyna brak zmian
jodyna brak zmian
woda destylowana brak zmian
10% kwas cytrynowy brak zmian
10% Na2CO3 brak zmian
10% NH4OH brak zmian
48% etanol brak zmian
5% NaCl brak zmian
ocet brak zmian
wino plama może zostać usunięta gąbką z odpowiednim detergentem
piwo brak zmian
cola brak zmian
kawa (40g/l) plama może zostać usunięta gąbką z odpowiednim detergentem
czarna herbata (10g/l) plama może zostać usunięta gąbką z odpowiednim detergentem
sok z czarnej porzeczki brak zmian
mleko 10% brak zmian
masło brak zmian
olej z oliwek brak zmian
musztarda brak zmian
cebula plama może zostać usunięta gąbką z odpowiednim detergentem
szminka plama może zostać usunięta gąbką z odpowiednim detergentem
tusz plama może zostać usunięta gąbką z odpowiednim detergentem
atrament stemplowy plama może zostać usunięta gąbką z odpowiednim detergentem
farba do włosów brązowa plama

Jak widać na powyższym przykładzie, materiał mineralno-akrylowy jest idealnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach. Nie ma z nim bowiem problemów, które jeszcze jakiś czas temu spędzały nam sen z powiek.